با کلیک بر روی این قسمت، به خانه سارا شعر بروید about me

به سایت سارا شعر خوش آمدید

 

.
 
 

زیبا ترین گل ها را بشنوید

( ویژه نامه ی همایون خرم )

موسیقی سنتی ایرانی که با گذر از قرون متمادی خود را سینه به سینه به مشتاقان موسیقی اصیل ایرانی رسانده بود در اواخر دوره قاجار و همزمان با انقلاب مشروطه دچار تحولاتی عظیم گردید و با ظهور بزرگانی چون علی اکبر شیدا ، عارف قزوینی و از سوی دیگر هنرمندان و آهنگسازانی چون درویش خان و ... دورانی باشکوه را تجربه کرد. ظهور عاملی  موثر چون رادیو ، در انعکاس و ثبت و ضبط آثار ماندگار موسیقی اصیل ایرانی تاثیری آشکار داشت. اوج این تحول بنیادین را در دهه  سی ، چهل و پنجاه  شاهد بودیم. ساخته شدن برنامه هایی با نام گلهای رنگارنگ ، گلهای تازه ، برگ سبز و... با همکاری بزرگان موسیقی سنتی اوج این تحول عظیم به شمار می رفت. خلق آثاری جاویدان و ماندگار ، نتیجه  تلاش همسوی کارگزاران و هنرمندان بود که نمونه این تلاش هدفمند را در سال های بعد کمتر شاهد بودیم.

در این مجال به معرفی برجسته ترین برنامه های گلها می پردازیم و از این پس هرماه ، تعدادی از معروف ترین این آثار را به سمع و نظر شما فرهیختگان خواهیم رساند.در تهیه این صفحه از وبلاگ ارزشمند آوای ایرانی و تلاش های جناب صالحی عزیز بهره ها برده ایم. با سپاس از این دوست هنرمند.

 

 

 

 

زندگی نامه استاد همایون خرم

 

از پدری درستكار و آزاده و مادری فهیم و با احساس، پسری پا به عرصه وجود نهاد كه نام او را همایون گذاردند. مادرش از شیفتگان موسیقی اصیل ایرانی بود و از مقام های موسیقی ایرانی به دستگاه همایون علاقه ای وافر داشت. به همین دلیل هم نام همایون را برای فرزند خود انتخاب كرد.

                                                              

همایون خرم در سن 10-11 سالگی به مكتب استاد صبا راه یافت و به علت استعداد شگرف در 14-15 سالگی یك شبه ره صد ساله را پیمود و به عنوان نوازنده 14 ساله، در رادیو ساز تنها اجرا كرد. بعدها در بسیاری از  برنامه های موسیقی رادیو، خصوصاً در برنامه گلها، به عنوان آهنگساز، سولیست ویلن و رهبر اركستر  آثاری با ارزش ارائه داد.

 

همایون به موازات فعالیت عاشقانه و در عین حال محققانه در موسیقی ایرانی، از كسب علم نیز غافل نبود و در اكثر مراحل تحصیل از شاگردان ممتاز بود و تحصیلات عالیه خود را تا اخذ دانشنامه در رشته مهندسی برق ادامه داد. سمت های ایشان در زمینه هنر و موسیقی؛ عضویت در شورای عالی موسیقی رادیو، رهبری اركستر سازهای ملی، استاد دانشكده موسیقی ملی و هنرستان شبانه، آهنگساز در برنامه های موسیقی ایرانی و خصوصاً برنامه گلها، رهبری اركستر گلها و سولیست ویلن بوده است.

 

تعدادی از آهنگ های ایشان مانند: تو ای پری كجایی(سرگشته)، امشب در سر شوری دارم (غوغای ستارگان)، ساغرم شكست ای ساقی (طاقتم ده)، رسوای زمانه منم، آیا همه شما بی گناهید، اشك من هویدا شد، پیك سحری، بعد از تو هم در بستر غم می توان خفت، ساقی ببین، دل پریشانم زغم گرفته، آوای خسته دلان و ده ها آهنگ دیگر، همگی بیانگر نبوغ همایون خرم در كارآهنگ سازی است.

 

شایان ذكر است همایون خرم در ضمن تسلط در نوازندگی و بداهه نوازی، آهنگسازی خلاق و كم نظیر و در عین حال مسلط به ظرایف نظری و تئوریك موسیقی ایرانی است و از این نظر پژوهشگری با ارزش و محققی ممتاز به شمار می رود.

 


  

استاد خرم آثار بسیار زیبایی در برنامه گلها و موسیقی ایرانی اجرا كردند. تعدادی از آثار استاد تقدیم به شما:

 

 

                  

گلهای تازه 52

 

باهمكاری هنرمندان:

قوامی، خرم ، مجید نجاهی ،  امیرناصر افتتاح

 

تنظیم آهنگ : همایون خرم

 

آهنگ : همایون

 

شعر ترانه و غزل آواز: هوشنگ ابتهاج "سایه"

 

 

دانلود گلهای تازه 52

 


 

                                                  

شاخه گل 396

 

با همكاری هنرمندان:

 گلپا، جلیل شهناز، همایون خرم ، جهانگیر ملك

 

                                        

آهنگ در دستگاه نوا ازمهدی خالدی

                                                    

اشعار: سعدی

                                                

گوینده : آذز پژوهش

 

 

 

 

دانلود شاخه گل 396 

 


 

 

موسیقی ایرانی

 

با همكاری هنرمندان:

 سیاوش ، همایون خرم

 

فرهنگ شریف ، محمود رحمانی پور، حسین همدانیان

                                

آواز: بیات ترك

                         

غزل آواز: عماد خراسانی

 

 

 

 دانلود موسیقی ایرانی

  
 

 ـــــــــــــــــــــــــــــــ

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ