با کلیک بر روی این قسمت، به خانه سارا شعر بروید about me

به سایت سارا شعر خوش آمدید

آخرین کتاب هایی که خوانده ام

.
 

چهره ی مرد هنرمند در جوانی


 
موضوع: ادبیات داستانی
نویسنده: جیمز جویس
مترجم: منوچهر بدیعی
ناشر: نیلوفر
سال انتشار: چاپ دوم 1385
سایر آثار نویسنده: اولیس
معرفی کتاب: مروری بر کتاب
به نظر مترجم ، خواندن "چهره مرد هنر مند در جوانی " برای شناخت شخصیت استیون ددالوس در " اولیس" واجب است و قرار بود که این کتاب همراه با ترجمه " اولیس" منتشر گردد که کار ترجمه متن و " یاداشتها" و " بررسیها" آن ( مجموعا در چهار جلد حدودا 2400 صفحه) ده سال است به پایان رسیده است .
اما به دلایلی که در اینجا نیاز به ذکر آنها نیست این شاهکار عظیم تا کنون منتشر نشده است .
این داستان، که ماجراهای پسری ۲ ساله را تا ۲۰ سالگی بیان می‌کند، بسیار زیبا و پیچیده است و در آن به مسایل زیادی مثل ایرلند، انسان، کودک، ترس و خدا پرداخته می‌شود. منتقدان بر این باورند که این داستان مقدمهٔ داستان اولیس شاهکار جیمز جویس و زندگی‌نامه اوست.

نویسنده روایت رمان را که توسط سوم شخص مفرد بیان شده با ذهنیات استفان ددالوس ادغام کرده و خواننده در بعضی قسمت‌های رمان با این ادغام روایت و ذهنیت مواجه می‌شود. نویسنده، تلاش ددالوس را برای غلبهٔ روحی بر عوامل منفی اطرافش از جمله رفتار نامناسب برخی از معلمین و خشونتی که بین پسرهای مدرسه رواج دارد، شرح داده و نوسانات درونی ددالوس برای این غلبه روحی مورد نظر جویس بوده‌است.

جویس در شخصیت اصلی رمان، یعنی استفان ددالوس، تردید و آشفتگی و پوچ‌گرایی نسل جدید را نشان داده‌است. نویسنده از تلمیح استفاده کرده و با استفاده از متن کتاب مقدس صحنه مرگ و قیامت را در این رمان نوشته است.
 
 

 ـــــــــــــــــــــــــــــــ

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ